Co připravit před příchodem štěněte?

6. září 2013 v 9:00 | Michaela |  Články
Máte zamluvené štěňátko a blíží se den, kdy si ho poprvé přivedete domů? Pak je třeba myslet na to, že jeho nový domov musí být na tento psí přírůstek připraven, aby prvotní oťukávání bylo příjemné jak pro vás, tak pro nového člena rodiny. Štěně se musí cítit dobře, aby jeho odebrání od matky nezpůsobilo trauma, s nímž se nebude umět vyrovnat. Co tedy udělat pro spokojenost čtyřnohého kamaráda?
Co je potřeba
• Krmení
• Pelíšek
• Náhubek
• Vodítko
• Obojek
• Přenosná taška nebo klec
• Miska na vodu a na žrádlo
• Hračky
• Sáčky na výkaly
• Místo na venčení
• Pomůcky pro péči o srst, uši, drápy a zuby: hřebeny, kartáče, šampony, roztok na čištění uší, kleštičky na drápky
• Psí známka

Krmení
Výběr správného krmení by si zasloužilo samostatný článek, protože se jedná o náročné a rozsáhlé téma. Důležité však je, aby krmení bylo určené štěňatům a nemělo by se nikterak razantně lišit od toho, co dostával u nás. Chcete přejít na jinou značku? Vydržte alespoň 14 dní, až se u vás štěně aklimatizuje. Podobně postupujte i v případě rozšiřování štěněčího jídelníčku.
Pelíšek
Pelíšek pro psa nepředstavuje pouze místo na spaní, ale také jeho útočiště. Pelíšek je místem, kam psa můžete odeslat. V pelíšku by se měl pejsek cítit pohodlně a bezpečně. Na výběr máte nepřeberné množství různých pelíšků, a proto jeho výběr nemusí být zrovna jednoduchý. Existuje například plastový ovál, molitanový pelíšek, proutěný nebo ratanový pelíšek. Pes může spát i v domečku, křesle, přepravce, na matraci, polštáři anebo v jedněmi zatracované a jinými doporučované kleci. Pelíšek vybírejte vždy podle plemena a velikosti pejska. Klec je vhodná tam, kde se často s pejskem cestuje. Nikdy by se však neměla stát vězením. My máme pro psy jednoducho dřevěnou bednu vystlanou dekou, používají ho přes den když není nikdo doma a večer se s námi dělí o postel.
Stejně jako vy, i štěně potřebuje svůj vyhrazený prostor, na který si bude postupně zvykat a kde se bude cítit v bezpečí. V souvislosti s tímto si také ujasněte, jaké místnosti zůstanou štěněti nepřístupné a kam ho postupně budete učit chodit vykonávat potřebu.
Pelíšek je tedy vhodné umístit tam, kde bude mít pejsek klid. Nehodí se tedy do prostor, kam často chodíte vy a ostatní členové domácnosti. Ze začátku bude totiž štěně víceméně jen spát, a tak je třeba dopřát mu tuto příjemnou činnost, aniž by ho někdo neustále rušil.
Stejným způsobem je třeba vyřešit umístění misek na vodu a na žrádlo. Pro vás bude lepší, když to bude snadno omyvatelná plocha a pro vašeho nového mazlíčka bude určitě nejlepší, když si své pochoutky bude moci vychutnat v klidu, ničím neohrožen.
Náhubek, vodítko, obojek
Obojek, vodítko, náhubek patří do základní výbavy každého psa. Zpočátku sice vodítko ani obojek nepoužijete, je ale dobré na něj štěně navykat. Vodítko a obojek se vybírá podle rasy pejska, jeho velikosti a typu srsti. Obojek by měl být polstrovaný, aby štěně neřezal. Myslete na to, že štěně poroste, a proto volte raději takový obojek, který můžete zvětšovat.

Vodítka byste měli mít alespoň dvě, jedno kratší (cca 1,5 m)a druhé delší (6 m). Krátké vodítko slouží k procházkám v rušnějších oblastech, delší zase k procházkám ve volné přírodě.
Náhubek mají nosit všichni střední a velcí psi, nicméně ve veřejné dopravě musí mít náhubek každý pes, který není v přepravce. Náhubků může pes v průběhu svého růstu potřebovat několik, jejich počet se odvíjí od plemene. Před koupí náhubku jej nejprve vyzkoušejte. Pro bostonka je vhodný třeba TENTO
Miska na vodu a krmivo
Existuje mnoho misek - skleněné, keramické, plastové a kovové, která z nich je však ta nejlepší? Nejlepší jsou ty kovové, protože se nemohou rozbít a pes je nemá šanci ani okousat. Velkým plusem je také jejich snadná údržba.
Malá rada - poohlédněte se v kuchyňských potřebách, někdy narazíte na stejně dobré ale levnější.
Hračky
Hračky psa odpoutají od okusování vašich bot či koberce, musí však být bezpečné a musí jich být také dostatek. Nedávejte psu všechny hračky najednou, střídejte je, jinak jej brzy přestanou bavit. Nebezpečnými hračkami jsou míčky z pěnové gumy, plyšové hračky s očíčky nebo pískátka. Lepší hračky jsou pevné míčky, hračky z látky, bavlněné lano, špalek dřeva, sušené vepřové ucho nebo třeba žvýkací kost. Na zabavení je dobrý i tzv, kong, naplní se něčím dobrým a máte vystaráno. Někdy postačí i obyčejná PET lahev, ale na tu pozor dělá hluk!

Místo na venčení
Představte si že se zdržíte někde venku a pejska nikdo nevyvenčí - nehoda je na světě. Raději už od začátku učte štěně chodit vykonávat potřebu na vámi určené místo - noviny, na dlaždice v chodbě nebo psí pleny na podlahu.
Nejlepší je ale se štěnětem chodit pravidelně ven. Po probuzení a krmení co nejdřív ať se nestane nehoda a když už se stane, štěně pokárat a ukázat mu místo kam jít když už to nemůže vydržet.

Psí známka
Psí známka je velice důležité identifikační zařízení, které vám v případě zaběhnutí pomohou vašeho čtyřnohého miláčka naleznout.
Veterinář
Před příchodem pejska do domácnosti byste měli mít již vybraného veterináře. Správný výběr je důležitý, protože pouze tak si můžete být jisti zdravím vašeho psa.
První týdny musí být doma
I když vlastníte zahradu, kde bude mít později pes svou boudu, první týdny musí rozhodně trávit převážně doma. Štěně je velmi náchylné na kolísající a měnící se teploty, ve venkovním prostředí se neumí zcela pohybovat a netuší, jaká nebezpečí skýtá. Nejen to je však důvod, proč je třeba udržovat s pejskem častý kontakt tím, že bude doma. V několika prvních týdnech si totiž utváří vazby ke svému okolí, které mu vydrží celý život. Co nejtěsnější kontakt tak zajistí, že z vašeho štěněte vyroste oddaný a společenský pes.


A rada na závěr: Nepodceňte přípravu, na příchod štěněte se pečlivě připravte. Jistě chcete, aby se štěňátko u vás poprvé cítilo dobře a nestrádalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama